От кухнята: Как опаковаме?

От кухнята: Как опаковаме?

19 November 2019
  • Сподели:

Темата за опаковането на поръчките е важна и чувствителна за всички екологично съзнателни брандове.

 

Стратегията, която избрахме в самото начало е тази на преизползване на кашони. Понякога заявките пасват точно в тях, а друг път се налагат чудеса от храброст и прилагане на уменията от часовете по "Труд и техника". И това при положение, че имаме време да проявяваме тази креативност, тъй като то също е важен ресурс за един млад бизнес.

 

Резултатите не винаги са естетични, но се надяваме клиентите да вярват и в красотата на намерението ни да не разхищаваме ресурси. Ние също обичаме стилните брандирани кутии, които доставят естетическо удоволствие, но на този етап не можем да намерим такова решение, което да е отговорно към природата, бюджета ни и условията за транспортиране.  

 

Как изглежда това на практика? 

 

След пристигането на продуктите ни отделяме техните кашони и ги съхраняваме. Ако пространството не ни достига, ги нарязваме и използваме за пълнеж. Тъй като тези кашони са по-големи и не винаги пасват на нуждите ни, разговаряме със съседните ни търговски обекти и често се сдобиваме със симпатични по-малки кутии. Даже колегите често сами се сещат да ни донесат непотребните им малки кашончета, за което сме им повече от благодарни.

 

Шредерът ни е първи приятел. Чрез него превръщаме отпадъчната административна хартия в хомогенен и приятен за окото пълнеж (след като преди това хубаво я размесим, разбира се).

 

Случва се да преливаме от кашони, а друг път да имаме много поръчки и да си конструираме такива в движение. Ако сте си поръчвали от нас, е възможно да сте получавали някои "интересни" дизайнерски решения. :)

 

Разбира се, понякога се получава и красиво. Снимката към статията показва един от онези сладки моменти, когато естетика, природосъобразност и функционалност се срещат в едно. Втора ръка кашонче с идеален размер, грижливо шредерирана документация и продукт, който потъва като в меко легълце, опаковани с хартиено тиксо и окичени с надписа, който слагаме върху всяка пратка: 

 

Този кашон живее втори живот.

Ние вярваме, че няма боклук, а само ресурси на грешното място.

Ваши Тиера Верде България

 

 

Понякога се налага да спорим със служителите в куриерската фирма и да отстояваме избора на хартиено тиксо, върху което товарителниците не се залепват така добре, или пък отказа ни от пликове. Друг път премисляме дали е рентабилно да се сдобием с принтер за лепящи се товарителници, за да избегнем пликчетата... и още куп казуси, които са само нищожна част от всички въпроси, които идват на дневен ред, когато решиш да се развиваш устойчиво.

 

Опаковането е само едно от безброй упражнения по системно мислене, които се изискват, щом започнеш да навлизаш в съзнателния бизнес. Надяваме се тази статия да се окаже полезна, а също така ще се радваме, ако имате работещи практики за споделяне.